1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

W co się ubrać na poprawiny?

Niektóre pary młode decydują się zorganizowanie dzień po swoim weselu tak zwanych poprawin. Czasami odbywają się one w sali weselnej, natomiast w innych przypadkach w domu pary młodej. Wiele osób ma wątpliwości odnośnie tego, jaki strój będzie wówczas najlepszy, ze względu na różne opinie na ten temat.

Wskazane jest, żeby ubiór podczas poprawin był elegancki, jednak skromniejszy niż w czasie wesela. Można zatem wybrać sukienkę lecz również wizytowy spodnie i dopasowaną do nich bluzkę. Dobrze będzie prezentował się również elegancki żakiet. Także fryzura tego dnia może być swobodniejsza.

Mężczyźni również mogą pozwolić sobie na nieco luźniejszy styl, ale powinni pamiętać o tym, żeby zachować pewien umiar. Jeansy, t-shirt czy adidasy zdecydowanie nie będą odpowiednie, szczególnie jeśli okaże się, że pozostali panowie ubrali się elgancko. Można natomiast zrezygnować z krawatu, a w przypadku ładnej pogody wybrać koszulę z krótkim rękawem.

 

Jeżeli ma się wątpliwości odnośnie tego, jaki strój będzie odpowiedni, można skonsultować się z innymi gośćmi weselnymi. W ten sposób zyska się bowiem pewność, iż nie będzie się zbytnio odróżniało od otoczenia, co dla wielu osób nie jest zbyt przyjemne.

Dzieci na weselu- porady

Dzieciom wesele może kojarzyć się ze świetną rozrywką, jednak dla ich rodziców ten czas może okazać się dość męczący. Warto zatem zastanowić się nad tym, co zrobić, aby najmłodsi mieli zapewnioną dobrą i bezpieczną zabawę, a dorośli mogli zyskać trochę czasu dla siebie.

Zazwyczaj na przyjęciach weselnych pojawia się kilkoro dzieci. Niekiedy nie znają się one nawzajem, dlatego dobrze byłoby zadbać o to, aby przed rozpoczęciem przyjęcia miały okazję się poznać. Dzieci, mając zapewnione towarzystwo rówieśników nie będą się nudzić, ponieważ możliwa będzie wspólna zabawa. Oczywiście nie można pozostawić ich bez żadnej kontroli. Należy bowiem pamiętać o możliwych zagrożeniach, na przykład o tym, iż na stołach znajduje się alkohol, który może być przez dziecko spożyty nawet nieświadomie. Jeżeli udało się zająć najmłodszych własnym towarzystwem, to można ustalić z rodzicami poszczególnych dzieci kto w jakim czasie będzie ich pilnował. W przypadku kiedy zaczną się nudzić warto zaproponować im jakąś zabawę, do której można wykorzystać chociażby balony, użyte do dekoracji sali. Zajmującym zadaniem będzie także poszukiwanie jakiegoś ukrytego przedmiotu, za znalezienie którego zostanie przewidziana nagroda.

 

Większość dzieci przyzwyczajona jest do dość wczesnego kładzenia się spać. Dlatego trzeba zadbać o to, aby zapewnić im taką możliwość, kiedy poczują się zmęczeni. Oczywiście nie oznacza to, iż samemu trzeba kończyć zabawę. Jeżeli dzieci zostaną położone do łóżek w bezpiecznym miejscu, to można spokojnie wrócić później na wesele.

Jaki prezent na ślub?

Udając się na wesele nie można zapomnieć o podarunku dla młodej pary. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy dobrym pomysłem jest wręczenie gotówki, zamiast kupowania prezentu.

Podejmując taką decyzję warto jest wziąć pod uwagę sytuację materialną przyszłego małżeństwa. W przypadku ludzi młodych, którzy nie posiadają jeszcze żadnych oszczędności należy wybierać pieniądze albo praktyczne prezenty, jakie z pewnością im się przydadzą. Jednak w tym drugim przypadku problem polega na tym, że bardzo często para otrzymuje kilka takich samych przedmiotów, ponieważ kilkoro gości uznało, iż będzie to odpowiedni podarunek. Z tego względu lepszym pomysłem jest podarowanie pieniędzy albo porozumienie się w tej kwestii z innymi osobami, zaproszonymi na wesele. Dzięki temu nie okaże się, iż małżonkowie otrzymali w prezencie na przykład cztery żelazka albo trzy mikrofalówki.

Wielu ludzi ma wątpliwości odnośnie tego, jak postąpić w przypadku osób bardzo zamożnych. Nie można jednak zarzucać sobie, iż nie jest się w stanie podarować im drogiego prezentu. Bogata para młoda powinna zdawać sobie sprawę z tego, że ich gości nie stać na tak wielki wydatek. Dobrym rozwiązaniem jest wybór czegoś oryginalnego, na co niełatwo jest trafić. Z pewnością każdy powinien docenić czas, jaki goście musieli poświęcić na znalezienie takiego prezentu.

 

W przypadku wątpliwości warto jest wprost zapytać narzeczonych o to, czego potrzebują albo spróbować tak poprowadzić rozmowę, aby móc wywnioskować to z niektórych wypowiedzi.

Świadek na ślubie- obowiązki

Bycie świadkiem na ślubie to bardzo odpowiedzialna funkcja, dlatego należy zapoznać się z tym, jakie obowiązki się z nią wiążą.

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z formalności, jakie będzie musiał wypełnić w związku z bycie świadkiem. Należy jednak zwrócić uwagę na to, o czym niektórzy mogą zapomnieć. Świadkowie powinni być obecni podczas błogosławieństwa narzeczonych, które zwykle odbywa się w domu panny młodej. Mają również obowiązek pomóc im w wyborze właściwego ubioru i dodatków na ślub, a podczas tego ważnego dnia służyć wsparciem podczas przygotowań. Świadek panny młodej ma w tym przypadku szczególnie ważne zadanie. Musi dbać o wygląd sukni, a w razie potrzeby pomóc w poprawieniu makijażu bądź fryzury podczas ślubu i wesela. Natomiast świadek pana młodego przyjeżdża po niego i zawozi do domu przyszłej żony.

Świadkowie powinni również dopilnować, aby wszyscy goście dotarli z kościoła bądź urzędu stanu cywilnego do domu weselnego. Powinni także dopilnować usadzenia przy stołach oraz pomóc w trakcie sesji zdjęciowej.

Inne obowiązki wynikają z indywidualnych ustaleń pomiędzy świadkami a parą młodą. Zazwyczaj to właśnie świadkowie organizują wieczór panieński oraz kawalerski, jednak najpierw należałoby porozumieć się w tej kwestii z głównymi zainteresowanymi, aby ustalić na przykład datę bądź listę gości.

 

Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z parą młodą na temat tego, czego oczekują od swoich świadków, dzięki czemu uniknie się wszelkich nieporozumień.